Cristiano Ronaldo byl v USA postaven před hromadnou žalobu


Právní spor zaměřený na pravděpodobně nejslavnějšího fotbalistu na planetě nyní ohrožuje jeho spojení s největší kryptoměnovou burzou na světě, Binance. Žalobci požadují náhradu škody přesahující miliardu dolarů, jak informovala BBC.

Společnost Binance ve spolupráci s Ronaldem vydala svou první kolekci nezaměnitelných digitálních tokenů (NFT) s názvem „CR7“. Tyto NFT měly být odměnou pro fanoušky „za všechny roky podpory“ podle samotného fotbalisty.

NFT jsou virtuální aktiva bez fyzické podoby, která mohou být kupována a prodávána. Obecně slouží k označení vlastnictví digitálních obsahů, například obrázků nebo videí na internetu.

Spojení „CR7“ se týká iniciál a čísla dresu Ronalda a funguje jako značka na různých produktech, od obuvi po parfémy, což pomohlo fotbalistovi stát se jedním z nejbohatších sportovců na světě.

Ronaldovo partnerství s Binance bylo ohlášeno ve videu na sociálních sítích, kde sliboval, že „změníme hru NFT a posuneme fotbal na další úroveň.“ Vstupní cena nejlevnějšího NFT této kolekce byla 77 dolarů v listopadu 2022, ale o rok později jeho hodnota klesla na zhruba 1 dolar, jak informuje BBC.

Žalobci argumentují, že Ronaldova propagace vedla k „500% nárůstu vyhledávání“ společnosti Binance, registrované na Kajmanských ostrovech. Také tvrdí, že to vedlo lidi k investicím do tzv. neregistrovaných cenných papírů, jako je kryptoměna BNB od Binance.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) klasifikuje tato aktiva jako cenné papíry, a proto musí celebrity, které je podporují, dodržovat americké zákony. Předseda SEC Gary Gensler zdůraznil, že celebrity musí „veřejnosti sdělit, od koho a kolik dostáváte zaplaceno za propagaci investic do cenných papírů“. Žalobci tvrdí, že Ronaldo měl zveřejnit, kolik bylo zaplaceno jemu, což však neučinil.

Nedávná studie od serveru dappGambl, zabývajícího se segmentem kryptoměn a NFT, ukázala, že většina „eneftéček“ je v podstatě bezcenná a téměř nemožné je prodat za jakoukoli částku.

Zdroj: Seznamzpravy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *